Zniesienie wiz do USA już niebawem?

Temat możliwości zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych Ameryki powraca co jakiś czas niczym bumerang. Zazwyczaj za sprawą amerykańskich polityków, co dotychczas kończyło się wyłącznie na obietnicach i podkreślaniu świetnych stosunków między Polską a USA. Mimo to wizy zawsze zostawały. Tym razem może być jednak inaczej.

Zniesienie wiz do USA już niebawem?

O zniesieniu wiz do USA mówi się od wielu lat. Niestety, żadnemu z polskich ani amerykańskich polityków nie udało się doprowadzić sprawy do szczęśliwego końca. Okazuje się, że teraz wiele może zależeć nie od rządzących, a od samych Polaków!

Czym jest wiza?

To pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy obcego państwa lub pobyt na jego terenie. Dokument wystawiany jest cudzoziemcom przez przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne tego kraju. Jak wygląda wiza? Najczęściej przybiera ona formę naklejki umieszczonej w paszporcie, czasami jest w postaci stempla lub zwykłego wpisu. Wszystko zależy od przyjętych przez dane państwo standardów.

Obowiązek wizowy

O tym, czy przy wjeździe do danego kraju potrzebna jest wiza, decydują zapisy poszczególnych umów międzynarodowych zawartych pomiędzy konkretnymi krajami. Postanowienia te mogą być co jakiś czas zmieniane, w zależności od relacji między państwami. Bardzo często bywa również tak, że dany kraj jest członkiem organizacji międzynarodowej, w której funkcjonuje ruch bezwizowy. Pierwszym przykładem z brzegu może być Unia Europejska. Polacy mogą podróżować do krajów Wspólnoty bez wiz.

Wizy do USA

Jeszcze inny przypadek występuje w sytuacji, gdy obowiązek wizowy wprowadzany jest na mocy jednostronnej umowy. Mowa właśnie o Stanach Zjednoczonych, których obywatele mogą od 1991 roku (za sprawą decyzji Lecha Wałęsy) wjeżdżać do naszego kraju bez wizy, ale Polacy podróżujący do USA muszą wizę posiadać. Nie jesteśmy bowiem krajem wpisanym do tzw. visa waiver, czyli amerykańskiego programu bezwizowego. Przez lata wielu polityków zza Oceanu zapewniało, że zniesienie wiz dla Polski to tylko kwestia czasu. Pojawiały się liczne projekty ustaw przewidujących tego rodzaju krok ze strony amerykańskich władz. JOLT Act, Secure Travel and Counterterrorism Partnership Act, Visa Waiver Program Enhanced Security and Reform Act – to tylko niektóre z nich. Niestety, wszystkie zakończyły się niepowodzeniem.

Wszystko na dobrej drodze?

Wygląda jednak na to, że zniesienie wiz dla Polaków jeszcze nigdy nie było tak prawdopodobne, jak teraz. Okazuje się, że wiele zależy od nas samych. Warunkiem przystąpienia do bezwizowego programu USA jest bowiem ograniczenie odsetka odmownych decyzji w sprawie wjazdu do Stanów Zjednoczonych do maksimum 3%. Amerykańskim programem objęte jest 38 państw, w tym aż 23 należące do Unii Europejskiej. Do Stanów bez wizy mogą latać obywatele Czech, Słowacji, Węgier, a nawet Litwy, Łotwy czy Estonii. Poza tą listą, prócz Polski, znaleźć można między innymi Rumunię, Bułgarię, Chorwację oraz Cypr.

Dobre wyniki

Jeszcze kilka lat temu Polacy zajmowali bardzo wysokie miejsce w gronie narodów o największej liczbie negatywnych decyzji wizowych. Z czasem odsetek ten zmalał, a nasi rodacy odrobili lekcję i nauczyli się składać poprawnie wypełnione wnioski. Duża w tym zasługa licznych podmiotów, takich jak na przykład Polskie Linie Lotnicze, które inicjują akcje mające na celu przekonanie Polaków do prawidłowego wypełniania wniosków. Do projektu przystąpiło już kilkaset firm, w tym największe biura podróży czy też emitent kart kredytowych MasterCard.

Kto psuje statystyki?

Do wymarzonych 3% jeszcze trochę brakuje. W ubiegłym roku odsetek odmów wynosił bowiem 5,92%. Nie wiadomo, do ilu spadł w 2018 roku. Pewne jest natomiast to, że pod uwagę bierze się nie rok kalendarzowy, ale fiskalny, który trwa do 30 września. Wyniki powinniśmy poznać już w listopadzie. Ze statystyk z ubiegłego roku wynika, że najwięcej negatywnych decyzji wizowych dla Polaków wydają amerykańskie konsulaty w Londynie i Edynburgu. To ważne, ponieważ urzędy w USA podliczają procent według narodowości, a nie miejsca złożenia wniosku.

Jak nie teraz to nigdy?

O zniesienie wiz walczyło wielu polskich polityków, niestety wszystkie próby kończyły się nieskutecznie. Polska znajduje się nadal w gronie najbliższych sojuszników USA, a mimo to nasi obywatele nie mogą swobodnie podróżować za ocean. Prezydent Andrzej Duda wystosował kilka tygodni temu list do prezydenta Donalda Trumpa. Pośrednikiem w całej sprawie jest ambasador Georgette Mosbacher, który mocno wspiera Polaków w tej kwestii. Okazuje się, że jeśli do docelowych 3% zabraknie niewiele, o zniesieniu wiz może zdecydować samodzielnie prezydent USA.

Europa kontra USA

Obowiązek wizowy to jeden z elementów światowej polityki, pewnego rodzaju karta przetargowa. Już w 2015 roku Komisja Europejska zagroziła USA, że jeśli te nie zniosą wiz dla krajów Wspólnoty, wówczas wszystkie państwa Unii Europejskiej wprowadzą wymóg wizowy dla Amerykanów. Dwa lat później wycofano się jednak z tych zapowiedzi z uwagi na możliwy kryzys gospodarczy między takimi krajami jak Niemcy, Francja czy Hiszpania a USA. Czy tym razem jednak dojdzie do wykonania historycznego kroku, czyli zniesienia wiz dla Polaków? Przekonamy się o tym w ciągu najbliższych tygodni.

Artykuł przygotowany przez ekspertów https://pozyczkowy-portal.pl/

 

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło