Zastosowanie wózków widłowych – najważniejsze informacje dla użytkowników.
Spis Treści
Zastosowanie wózków widłowych
Wózki widłowe to jedne z podstawowych urządzeń w różnego typu halach, magazynach, sklepach czy centrach logistycznych. Bezawaryjnie działające i dobrane do specyfiki danej branży wózki widłowe usprawniają wykonanie wielu prac.
Wózki widłowe a sprawna praca
Wózki widłowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Za ich pomocą można wykonać szereg różnego typu prac. Wózek widłowy umożliwia:
- załadunek, jak i rozładunek towarów, nawet tych ciężkich, których waga wynosi kilka ton,
- przewóz ładunków na niewielkie odległości,
- składowanie towarów,
- kompletacje zamówień.
Oczywiście w zależności od branży, typu nawierzchni, po której będzie poruszał się wózek oraz wagi przewożonego ładunku sprawdzi się inny typ wózka. Niektóre branże mają specjalne wymagania, o których musimy pamiętać – na przykład w branży spożywczej dopuszczalne są tylko wózki, które nie emitują spalin, a więc wózki elektryczne. Warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję – zakupić wózek, który najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku oraz zadbać o odpowiedni osprzęt.
Jeśli za kryterium przymniemy funkcje wózka widłowego będziemy mogli wyróżnić:
- Wózki widłowe terenowe – takie wózki przeznaczone są do poruszania się po trudnym, nierównym terenie, po wzniesieniach i pagórkach. Wózki widłowe terenowe wyposażone są w szerokie opony z głębokim bieżnikiem, co więcej, zazwyczaj kabina operatora jest zabudowana co znacznie zwiększa komfort pracy. Wózki terenowe znajdują zastosowanie między innymi na placach budów i niestraszne im nawet bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne.
- Wózki widłowe podnośnikowe – znajdują zastosowanie między innymi w magazynach, umożliwiają podniesienie na dużą wysokość nawet ciężkich ładunków. Są niewielkich rozmiarów, można nimi bez problemu manewrować.
- Wózki widłowe boczne – mają duży zasięg i duży udźwig, w tym przypadku wysięgnik zamontowany jest z boku, co stanowi bardzo dobre rozwiązanie w przypadku niewielkich przestrzeni. Takie wózki umożliwiają przewóz różnego typu ładunków, nawet tych o niestandardowych wymiarach, na przykład bardzo długich.
- Wózki antywybuchowe – przeznaczone do przewożenia niebezpiecznych ładunków, których transport może grozić wybuchem .
- Wózki widłowe skrętne – znakomicie sprawdzają się w miejscach, w których zachodzi konieczność wykonywania różnych manewrów, ułatwiają między innymi prace w miejscach o bardzo ograniczonej przestrzeni.
- Wózki wielokierunkowe – ten rodzaj wózków skonstruowany został z myślą o najbardziej krętych i ciasnych korytarzach.
Jaki widać, wózki widłowe sprawdzają się podczas wykonywania różnego typu prac w wielu obiektach, jak i na zewnątrz , po gładkiej i bardzo nierównej powierzchni.
Na koniec
Podsumowując, wózek powinien umożliwić operatorowi w pełni bezpiecznie i komfortowe wykonywanie szeregu działań. Aby tak było, musi być w pełni sprawny i dostosowany do potrzeb danej branży. Przed zakupem dokładnie przeanalizujmy nasze potrzeby i odpowiedzmy sobie na kilka pytań, między innymi:
- Do jakich prac wózek będzie wykorzystywany?
- Po jakiej nawierzchni będzie się poruszał?
- Jak ciężkie ładunki będzie przewoził?
- Czy prace będą wykonywane w pomieszczeniach czy na zewnątrz.
Uczulamy też, gdy jego stan techniczny wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości należy czym prędzej skontaktować się ze specjalistą.
Źródło: Producent wózków widłowych Still https://utbpolska.pl/wozki-widlowe-still/