Zakładanie oczka wodnego – o czym powinieneś wiedzieć zanim się za to zabierzesz?

Planujesz założyć oczko wodne w swoim ogrodzie? Małe zbiorniki wodne dodają ogrodom niezwykłego charakteru i szczególnego uroku. Zanim jednak się za to zabierzesz, dowiedz się o tym, jaką roślinność dobrać do przylegających przestrzeni, jakie kamienie i dodatki wybrać żeby uzyskać najlepszy efekt.

 

 

Oczko wodne w ogrodzie

Chyba każdy uwielbia otoczenie wody.  Czas spędzony nad nią sprzyja głębokiemu relaksowi. Jeśli mamy ogródek, możemy mieć swój własny, mały zbiornik, czyli oczko wodne. Jego przygotowanie i urządzanie może stać się prawdziwą przyjemnością. Na podstawie informacji zebranych przez portal ogrodniczy Abc Ogrodnictwa przedstawiamy kilka porad na temat oczek wodnych.

Rodzaje oczek wodnych

Oczka wodne są obecnie tworzone w bardzo różnych technologiach. Wybór najlepszej z nich zależny jest od ilości miejsca w ogrodzie oraz zasobów finansowych. Nie wszędzie mogą powstać zbiorniki naturalne, więc zamiast nich stosuje się między innymi te z folii, betonowe, z kręgów betonowych, murowane, a także z gliny i iłu lub gotowe, plastikowe zbiorniki. Najczęściej stosowana jest folia, która jednak powinna być specjalnie dobrana do tego celu. Coraz rzadziej stosuje się beton i betonowe kręgi, a całkiem często gotowe zbiorniki o różnych kształtach.

W otoczeniu zieleni – jak rozplanować roślinność wokół oczka wodnego?

Budując oczko wodne, które inaczej nazywane jest ogrodem wodnym, 
musimy pomyśleć o roślinach. Pozbawiony ich zbiornik wygląda zbyt skromnie, ponadto roślinność pełni też ważne funkcje – m.in. dotlenia wodę. 

 Im mniejsze oczko, tym większa musi być przestrzeń zajmowana przez rośliny – nawet 2/3 całej powierzchni. Ich obecność ma wpływ nie tylko na estetykę, ale również na czystość wody, jej natlenienie, rozwój glonów. Rośliny stwarzają środowisko do życia dla drobnej fauny czy na przykład rybek. Planując oczko wodne w ogrodzie nie można więc zapomnieć o posadzeniu odpowiednich roślin, w samej wodzie, jak i nad jego brzegami. 

Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że ogród wodny, nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji. Dlatego dla niektórych osób, nie mających cierpliwości do czynności ogrodniczych, może być to czynnik decydujący o tym, że jednak nie założą oczka wodnego. Jeśli jednak lubimy prace przy roślinach i jesteśmy w stanie wykonywać regularnie nieco żmudne czynności pielęgnacyjne, w zamian możemy oczekiwać przyjemności godzin spędzonych nad wodą, pięknymi roślinami, w pięknym, kojącym otoczeniu.

Kamienie i inne dodatki do oczek wodnych

Czym byłoby oczko wodne bez otaczających go kamieni i głazów
 albo ciekawych dodatków?

Kamienie są jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych oraz ozdobnych w różnych ogrodowych konstrukcjach, nie tylko oczkach wodnych. Dlaczego tak często się na nie decydujemy? Odpowiedź jest prosta: są one gwarancją trwałości, są ponadczasowe, nigdy nie wychodzą z mody, a do tego dzięki zróżnicowaniu ich barw i kształtów można stworzyć z nich dekoracje dopasowane do każdego miejsca, zachwycające swoim naturalnym wdziękiem.

Ostatnio w sprzedaży pojawiły się w sprzedaży również imitacje kamieni i głazów. Na pewno mają one bardziej ‘idealne’ kształty czy kolory, jednak jeśli decydujemy, że w naszym ogrodzie dominuje natura, lepiej pozostańmy przy zwykłych kamieniach i głazach. Mają one jeszcze jedną, dodatkową zaletę – jeśli wiemy, gdzie je znaleźć, mogą być darmowe. W poszukiwanie odpowiednich głazów do oczek można zaangażować całą rodzinę np. podczas spacerów i wycieczek w teren.

Fontanny i kaskady

W mniejszych i większych zbiornikach pięknie prezentują się wszelkie fontanny i kaskady. Dzięki zastosowaniu specjalnej pompy wodnej można stworzyć fontannę o wybranym kształcie i sile, natomiast tworząc naturalne bariery i tamy z kamieni uzyskuje się efekt kaskady. Elementy te cieszą oko i ucho swoim przyjemnym szumem, a także wpływają na natlenienie wody, co jest szczególnie przydatne jeśli w oczku znajdują się ryby. Aby jeszcze bardziej upiększyć oczko, fontannę czy kaskadę można podświetlić. 

Przed rozpoczęciem wszelkich prac nad oczkiem warto sobie zatem odpowiedzieć, jakie rośliny chcemy w nim i wokół niego zasadzić, jak go ozdobimy, czy chcemy mieć w nim fontannę, czy mają tam żyć zwierzęta – to pozwoli nam na odpowiednie rozplanowanie prac i określenie wydatków.

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło