Substancje niebezpieczne a wanny wychwytowe

W przypadku składowania substancji niebezpiecznych należy zadbać o to, aby substancje te nie przedostały się do gruntów i wód. Wanna wychwytowa jest tu niezastąpiona.

Przed zakupem trzeba wziąć pod uwagę, jakie substancje będą składowane. W przypadku substancji, które są łatwopalne lub mogą zanieczyścić wodę, np. oleje, farby lub lakiery – świetnym wyborem będzie wanna wychwytowa wykonana ze stali. Do kwasów i zasad sprawdzają się wanny wychwytowe ze stali nierdzewnej lub te wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Dlaczego właśnie takie? Zastosowany surowiec jest odporny na korozję i wiele innych czynników. Poza samym wychwytywaniem wanny ociekowe są potrzebne również podczas przelewania i napełniania zbiorników. W przypadku składowania cieczy łatwopalnych wanna wychwytowa powinna mieć wysokość maksymalną do 500 mm. Jeśli potrzebna jest wyższa wanna ociekowa, potrzebne będzie odpowiednie przewietrzenie, może to być system wentylacji. W ofercie sklepu internetowego PALETEO występuje szeroki wybór wanien wychwytowych. Poza standardowymi wannami ociekowymi dostępne są także mobilne wanny wychwytowe. Wanna wychwytowa na kołach wykonana jest ze stali o grubości dwóch milimetrów. Jest odporna na rdzę, ponieważ została pokryta specjalnym podkładem oraz farbą poliuretanową. Na wannach ociekowych można składować pojemniki, beczki oraz kontenery IBC. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu nośności i pojemności wanny wychwytowej. Co więcej, wanny wychwytowe nadają się także do składowania akumulatorów. Na rynku dostępne są wanny z kratownicą oraz bez tego elementu. W przypadku wanien wychwytowych, które wyposażone są w kratownicę – jest ona mocna, nieprzesuwna oraz samoustawiająca. Kratownicę oraz samą wannę wychwytową łatwo jest umyć z pozostałości substancji chemicznych. Wanny wyprodukowane z tworzyw sztucznych oraz te stalowe są odporne na wiele czynników zewnętrznych. Wanny wychwytowe są obojętne na chemikalia, różnorodną temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. 

W jaki sposób obliczyć pojemność wanny zlewowej? Wanna wychwytowa musi mieć taką pojemność, aby pomieścić zawartość największego składowanego pojemnika, albo przynajmniej 10% składowanej cieczy. W przypadku, jeżeli na terenie ochrony wód dopuszczalny jest proces składowania niebezpiecznych materiałów, wtedy dana wanna wychwytowa powinna pomieścić całość składowanej cieczy. W momencie, gdy widać oznaki zniszczeń wannę wychwytową należy zutylizować. W celu sprawdzenia szczelności najłatwiejszą metodą jest nalanie wody do wanny. 

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło