Skąd bierze się popularność zabawek interaktywnych?

Czas spędzony z dzieckiem opływa głównie na zabawie. Aby jednak odpowiednio go zagospodarować, warto wybrać odpowiednie do tego celu zabawki. Można bowiem dzięki nim nauczyć dziecko nowych umiejętności, poszerzyć zasób słownictwa i wspierać jego ogólną koncentrację. Niezwykle pomocne okazują się przy tym zabawki interaktywne.

 

Interaktywne, czyli jakie?

Działanie tego rodzaju zabawek polega na tym, że wchodzą one w interakcję z dzieckiem. Wykorzystane do tego celu pobudzenie oparte o różne bodźce, angażuje niemal wszystkie zmysły. Należą do nich przede wszystkim: wzrok, słuch oraz dotyk.

Zabawki interaktywne uczą zatem dziecko logicznego myślenia, rozumienia związków przyczynowo- skutkowych oraz podejmowania aktywności, będącej odpowiedzią na różnego rodzaju sygnały. Z ich pomocą można nauczyć dziecko rozpoznawania i nazywania kolorów, rozróżniania dźwięków docierających z otoczenia czy też identyfikowania podstawowych kształtów i form, poprzez zabawę nimi.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę interaktywną?

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę wybierając zabawki interaktywne, są znajdujące się na produkcie oznaczenia wiekowe. Określona grupa wiekowa interesuje się charakterystycznymi dla siebie rodzajami bodźców, które wynikają bezpośrednio z dynamiki rozwoju dziecka. Niemowlę trudno byłoby zająć interaktywnymi mikrofonem. Z pewnością zainteresuje je natomiast piszcząca książeczka lub barwna kostka edukacyjna.

Kolejnym ważnym parametrem, którym warto się zasugerować podczas zakupu zabawki interaktywnej jest natężenie oraz rodzaj wydawanych przez nią dźwięków. Rynek pełen jest bowiem zbyt hałaśliwych zabawek, których odgłosy nie mają zbyt wiele wspólnego z dźwiękami, które maiły naśladować. Jest to częsty problem w przypadku zabawek emitujących odgłosy zwierząt. Warto zatem już w sklepie sprawdzić „umiejętności wokalne” zabawki, by nie wystraszyła ona dziecka, a emitowane przez nią dźwięki były odpowiednio realistyczne.

Wartościowym dowodem, świadczącym o wysokiej jakości zabawek interaktywnych- jest posiadanie certyfikatu CE. Zabawki, którym go przyznano są zgodne z podstawowymi wymogami w zakresie bezpieczeństwa, jakie obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. Otrzymanie takiego certyfikatu wiąże się ze spełnieniem szeregu wymagań, stawianych wobec producentów zabawek, takich jak jakość wykorzystanych w procesie produkcji- materiałów czy wytrzymałość zabawek.

Jakie zabawki interaktywne podobają się dzieciom?

Zdecydowana większość dzieci chętnie wykorzystuje interaktywne zabawki podczas swoich codziennych aktywności. Są one szczególne popularne wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym. Do najbardziej popularnych zabawek interaktywnych należą różnego rodzaju sortery, nie zależnie od tego czy ich poszczególne elementy wykonano z drewna, czy też plastiku. Stanowią ciekawy trening dziecięcych umiejętności związanych z rozpoznawaniem oraz nazywaniem kształtów, doskonaląc przy tym małą motorykę.

Młodsze dzieci są z kolei zainteresowana zabawkami emitującymi różnego rodzaju dźwięki, odgłosy oraz melodie, które maluch z chęcią powtarza. Daje im to dużą satysfakcję i buduje poczucie samodzielności. Dużą popularnością cieszą się również interaktywne telefony oraz piloty, które dziecko wykorzystuje podczas różnego rodzaju zabaw naśladowczych.

Materiał powstał przy współpracy ze sklepem Nodik (nodik.pl/zabawki-interaktywne-c-54.html), proponującym m.in. zabawki interaktywne i edukacyjne.

 

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło