Przełam barierę językową i zacznij mówić!

Każdy z nas chciałby móc płynnie porozumiewać się w języku obcym, ale nieraz ciężko jest pokonać barierę językową. Boimy się, że powiemy coś źle, że nie będziemy potrafili poprawnie zbudować zdania i tylko się ośmieszymy, przez co wolimy nie mówić nic. Co możemy zrobić, żeby pokonać barierę językową?

Przełam barierę językową i zacznij mówić!

Na powstającą w nas barierę językową duży wpływ ma system edukacji w Polsce. Na zajęciach z języków obcych ogromny nacisk kładziony jest tylko na gramatykę, ale nikt nie uczy nas mówić. Co z tego, że opanujemy do perfekcji umiejętność pisania, skoro podczas konwersacji nie będziemy potrafili wymówić nawet jednego zdania? Wcale nie musi tak być. Możemy sami pracować nad sobą, aby pokonać ten lęk. Jak? To proste.

Nie zwracaj uwagi na drobne błędy

Błędy popełnia każdy, nieważne czy mówiąc w języku ojczystym, czy w obcym. Najważniejsze podczas konwersacji jest to, aby druga osoba nas zrozumiała. Nawet jeśli wypowiemy zdanie na zasadzie „Kali jeść. Kali pić”. Chociaż na początku mówienie będzie przychodzić z trudem, a małych błędów będzie dużo – nie należy się zniechęcać, tylko mówić jak najwięcej.

Słuchaj

Łatwe, prawda? Bardzo ważny jest kontakt z językiem, nawet jeśli na co dzień nie mamy możliwości mówić, to możemy przecież słuchać. Każdy z nas ma ulubione filmy, więc warto obejrzeć je bez polskiego lektora. W ten sposób nie tylko poznamy nowe zwroty, ale również będziemy wiedzieć, jak właściwie wymawiać poszczególne słowa.

Miej stały kontakt z językiem

Wiemy już, że możemy codziennie słuchać piosnek w języku angielskim czy oglądać filmy. Jednak równie ważna jest możliwość ćwiczenia naszej wymowy. Co w przypadku, kiedy nie mamy z kim porozmawiać po angielsku? Mamy przecież internet! A w nim ogromna ilość przeróżnych portali czy for, na których mamy możliwość nie tylko „klikania”, ale również rozmowy głosowej. Takie konwersacje z „obcymi”, którzy pochodzą nieraz z drugiego końca świata, bywają bardzo pomocne w przełamywaniu lęku.

Myśl po angielsku

Jak? Normalnie. Nawet siedząc na przystanku i czekając na spóźniający się autobus, można urozmaicić czas i w myślach układać sobie zdania po angielsku. Opisać jak minął dzień, jaka jest pogoda – cokolwiek. Najważniejsze, że dzięki takim ćwiczeniom, w przyszłości podczas konwersacji, łatwiej nam będzie przestawić się na język obcy.

tarkowski.edu.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło