Niezbędne prace ogrodnicze w listopadzie

Listopad w ostatnich latach pozawala jeszcze cieszyć się ładną pogodą, dostrzegać piękne kolorowe barwne liście w promieniach słońca. Jeśli nie ma jeszcze przymrozków, na krzewach mogą jeszcze zostawać resztki liści a owoce krzewów jarzębiny, kaliny czy berberysu ozdabiają swoimi kolorami ogołocone z liści gałązki.

Niezbędne prace ogrodnicze w listopadzie

 

Każdy, kto posiada ogród powinien w tym czasie zakończyć wszelkie prace, aby móc ostatecznie schować na okres zimy narzędzia ogrodnicze.

W sadzie należy sprawdzić czy w koronach drzewek owocowych nie ma ognisk chorobowych ani zagnieżdżonych szkodników. Jeśli są, należy je usunąć. Należy również zebrać resztki owoców oraz opadłe liście. Jeśli zauważymy na drzewkach owocowych objawy chorobowe, należy wykonać niezbędne opryski na gałęziach drzew oraz na korze pni. Dzięki tym zabiegom zabezpieczamy drzewka przez rozwojem oraz nie rozprzestrzenianiu chorób na inne zdrowe okazy drzew. Ponadto, w celu zabezpieczenia drzewek przez dzikimi zwierzętami, należy zabezpieczyć drzewka i krzewy montując na pniach osłonki z plastiku lub grubego papieru. Należy również naprawić uszkodzone ogrodzenie tak, aby dzikie zwierzęta miały utrudniony dostęp do naszych krzewów i drzew.

W listopadzie często występują mgły oraz opady, natomiast w nocy i nad ranem mogą występować już przymrozki. W tym czasie należy zabezpieczyć wrażliwe drzewka (morele, brzoskwinie, włoskie orzechy) i krzewy (winorośle) przed mrozem – poprzez kopczykowanie z kory i ziemi oraz okrywanie roślin np. słomą i warstwą ziemi.

W ogrodzie warzywnym należy zebrać resztki roślin wrażliwych na niskie temperatury, natomiast niektóre warzywa korzeniowe, kapustę, czy niektóre odmiany pora ciągle możemy zbierać. W listopadzie zbieramy również jarmuż, którego właściwości smakowe są lepsze po lekkim przemarznięciu.

Po oczyszczeniu ogrodu z resztek roślinnych przenosimy je na kompostownik, dzięki temu możemy w przyszłym sezonie otrzymać wysoko wartościowy nawóz pod nowe rośliny.

Na oczyszczoną i przygotowaną ziemię wysiewamy rośliny ozime – marchew, pietruszkę, koper. Wysiew musi nastąpić przed przymrozkami, dzięki temu na wiosnę szybciej będziemy mogli cieszyć się z plonów tych warzyw. Przed przyjściem przymrozków możemy również wykonać prace wzbogacające ziemię np. rozrzucić i przekopać kompost i obornik, wysypać nawozy mineralne.

W ogrodzie ozdobnym usuwamy liście i resztki roślin jednorocznych i przenosimy na kompostownik – resztki roślinne muszą być zdrowe, aby w przyszłym sezonie nie rozprzestrzeniły się z nich choroby. Chore i zainfekowane rośliny należy spalić. Z roślin wieloletnich usuwamy części zainfekowane chorobami oraz kwiatostany i nasienniki. Jeśli jest jeszcze ciepło, możemy dokonywać nasadzeń krzewów i drzewek ozdobnych.

Najważniejszą pracą w ogrodzie ozdobnym jest zabezpieczenie wrażliwych roślin przez przymrozkami. W tym celu glebę mało odpornych roślin należy wyściółkować korą, igliwiem, liśćmi lub trocinami. Krzewy róż lub inne wrażliwe rośliny zimozielone należy okryć w całości np. słomą lub gałęziami. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie wykonać tych prac zbyt wcześnie, należy dać czas roślinom na wejście w stan spoczynku. Osłony ochronne wykonujemy wówczas, kiedy ziemia zaczyna już regularnie przymarzać.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.

 

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło