Najpopularniejsze polskie tradycje bożonarodzeniowe

Sprawdź świąteczne hity o Bożonarodzeniowych tradycjach na naszym portalu

Najpopularniejsze polskie tradycje bożonarodzeniowe

Większość polskich rodzin przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna już na początku grudnia. Właśnie wtedy powstają zwykle pierniczki bożonarodzeniowe, ale często również pojawiają się pierwsze prezenty pod choinką. Jakie tradycje bożonarodzeniowe są najczęściej obchodzone w Polsce?

Sianko pod obrusem

Jedną z najbardziej znanych tradycji bożonarodzeniowych jest siano pod obrusem. Nie wszyscy mają świadomość, że zwyczaj ten wywodzi się z czasów pogańskich i jest związany ze świętem agrarnym. Według tradycji chrześcijańskiej sianko symbolizuje narodzenie Jezusa w ubóstwie.

Pierwsza gwiazdka

Przy większości stołów wigilijnych spożywanie pokarmów rozpoczyna się w momencie pojawienia się na niebie pierwszej gwiazdy. Oczywiście jest to nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, która oznaczała narodziny Jezusa Chrystusa. Według Pisma Świętego ujrzeli ją Trzej Królowie. Zadanie wypatrywania pierwszej gwiazdki zwykle powierzane jest dzieciom, aby miały dodatkową radość.

Dzielenie się opłatkiem

Jednym z ważniejszych momentów Świąt Bożego Narodzenia jest przełamanie się opłatkiem uczestników wieczerzy wigilijnej. Warto zatem mieć świadomość tego, co symbolizuje ten gest. Ma on na celu nie tylko symboliczne dzielenie się z osobami najbliższymi owocami swojej codziennej pracy, ale również zbliżenie i łączenie ludzi. Konieczne jest, aby każda osoba biorąca udział w wieczorze wigilijnym miała swój opłatek, co umożliwia pełny udział w tym wyjątkowym spotkaniu.

Wspólna modlitwa

Kolejną tradycją bożonarodzeniową w polskich domach jest rozpoczęcie kolacji wigilijnej od przeczytania z Ewangelii wg. Św. Mateusza albo Łukasza fragmentu, który dotyczy narodzin Jezusa Chrystusa.

Potrawy wigilijne

Należy mieć świadomość, że w zależności od tradycji panującej w danej rodzinie czy też w konkretnym regionie Polski, zestaw potraw wigilijnych może się różnić. Rekomendowane jest, by na stole znajdowały się wszystkie płody ziemi, z kolei potraw powinno być dwanaście. Do najpopularniejszych, pojawiających się na stołach wigilijnych najczęściej, trzeba zaliczyć: zupę grzybową, barszcz z uszkami, pierogi z kapustą oraz grzybami, karpia pod różnymi postaciami, czy kompot z suszonych owoców. Warto mieć na uwadze, że nie wszystkie z wymienionych potraw będą właściwe dla dzieci oraz kobiet w ciąży.

Prezenty pod choinką

Wśród dzieci najważniejsze, jeżeli chodzi o tradycje bożonarodzeniowe, są oczywiście prezenty. Rodzice od zawsze zastanawiają się co wybrać na prezent dla swoich pociech w ten szczególny dzień.

Marzeniem nie tylko najmłodszych, ale również niektórych dorosłych jest otrzymanie listu czy nagrania wideo od samego Świętego Mikołaja.

Właśnie takie rozwiązanie ma w swojej ofercie firma Elfi. Można w bardzo prosty sposób sprawić radość najbliższej osobie, zamawiając dla niej list prosto z Laponii z ręcznie odciśniętą złotą pieczęcią, imieniem osoby, odpowiednią treścią. Istnieje również możliwość zamówienia nagrania wideo ze Świętym Mikołajem w roli głównej.

Prezent w takiej formie można dać nie tylko dziecku, ale również osobie starszej. Dorośli nie oczekują bowiem w ten szczególny dzień drogiego prezentu, lecz wolą otrzymać coś nieszablonowego i wyjątkowego.

źródło: Tradycje Bożonarodzeniowe https://www.listymikolaja.pl/zapomniane-tradycje-bozonarodzeniowe-czyli-jak-swi.html

 

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Serwis www.konkursynagrody.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło