
Spis Treści
Na ratunek wysuszonej skórze – w domu i w gabinecie
Problemy suchej skóry zazwyczaj objawiają się szorstkością i małą elastycznością naskórka. W skrajnych przypadkach prowadzi to nawet do powstawania podrażnień, które nie tylko są nieestetyczne, ale też wywołują ból. Na taki stan wpływają często czynniki zewnętrzne, m.in. warunki atmosferyczne (m.in. mróz i wiatr), zanieczyszczenie powietrza czy palenie papierosów. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że samo stosowanie kosmetyków nawilżających, np. kremów dostępnych w sklepach, może się okazać niewystarczające.
Z czego wynika suchość skóry?
Istnieje konkretna przyczyna problemów z nadmierną suchością skóry. Wynika to przede wszystkim z uszkodzenia płaszcza lipidowego, czyli tej warstwy, która odpowiada za ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. To z kolei prowadzi do nadmiernej utraty wody z naskórka, a niekiedy nawet do odwodnienia. W związku z tym, nie da się skutecznie zniwelować omawianego problemu bez odbudowania i uszczelnienia płaszcza lipidowego skóry. Tym bardziej, że zaniechanie jakichkolwiek działań może mieć opłakane skutki. Jeżeli do problemów z suchością dochodzi jeszcze odwodnienie, skóra staje się znacznie bardziej osłabiona, ściągnięta i wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne. A to prowadzi do zdecydowanego przyspieszenia procesów odpowiedzialnych za starzenie.
Pielęgnacja domowa – o czym pamiętać?
Suchość skóry wymaga od nas odpowiedniego podejścia. Już na wstępie należy zdać sobie sprawę z tego, że proces odbudowy uszkodzonej warstwy ochronnej, czyli płaszcza lipidowego, musi zająć trochę czasu. Nie należy więc przesadzać z ilością stosowanych środków nawilżających i pielęgnacyjnych. Co więcej, trudno o poprawę kondycji skóry, jeśli nie zrezygnujemy z wszelkiego rodzaju czynników drażniących. Chodzi tutaj o unikanie preparatów, które mogą dodatkowo podrażnić naskórek, m.in. kosmetyków na bazie alkoholu. A już w szczególności o zrezygnowanie z peelingów mechanicznych. Ponadto, jeżeli suchość skóry objawia się najmocniej np. w okolicach dłoni, wszelkie porządki domowe powinno się wykonywać w ochronnych rękawiczkach.
W przypadku osób dotkniętych takimi problemami, warto też włączyć do codziennej pielęgnacji naturalne produkty spożywcze. Doskonale sprawdzi się wtedy m.in. olej lniany. Można go stosować nie tylko jako krem, czyli wmasowywać w skórę, ale także jako dodatek do płynu do kąpieli bądź żelu pod prysznic. Olej lniany zapewni m.in. nawilżenie, natłuszczenie oraz wygładzenie obszaru, w którym zostanie użyty. Ponadto, coraz większą popularnością cieszy się metoda OCM, znajdująca zastosowanie również przy problemach z wysuszoną skórą. W największym skrócie – polega ona na zastąpieniu gorącej wody i mydła naturalnymi olejami.
Jeżeli zaś chodzi o preparaty dostępne w drogeriach i aptekach, świetne efekty dadzą m.in. kosmetyki, które zawierają mocznik. Ten składnik nie tylko wiąże wodę w skórze, ale też dodatkowo nawilża, zmiękcza oraz wygładza naskórek.
Pielęgnacja gabinetowa – jakie zabiegi?
Przy planowaniu wizyty w gabinecie kosmetycznym, której celem będzie zredukowanie problemów wysuszonej skóry, warto wziąć pod uwagę m.in. zabiegi pielęgnacyjne oraz nawilżające. Obecnie salony urody oferują wiele takich metod, więc nie powinno być żadnego problemu z wyborem odpowiedniej terapii. W niektórych przypadkach, np. gdy skóra wymaga głębszego oraz intensywniejszego nawilżenia, dobrym rozwiązaniem będą zabiegi z zakresu medycyny i kosmetologii estetycznej. Mowa tutaj w szczególności o 2 rodzajach mezoterapii – mikroigłowej oraz igłowej.
Obydwie kuracje da się z powodzeniem dopasować do niwelowania różnych niedoskonałości, które występują w przypadku cery suchej bądź odwodnionej. W mezoterapii stosowane są bowiem preparaty ze składnikami odżywczymi, które można wprowadzić w głębsze warstwy skóry. To z kolei skutkuje lepszym wchłonięciem użytego produktu kosmetycznego, niż w wielu innych kuracjach kosmetycznych.
Informacje do artykułu udostępnił gabinet Qclinique w Warszawie.