Spis Treści
Kupno domu czy mieszkania? Co wybrać?
Z pewnością każdy z nas marzy o posiadaniu własnych czterech kątów. Obecne, niezwykle wysokie ceny nieruchomości sprawiają jednak, że zakup domu czy mieszkania uznaje się dziś za życiową inwestycję. Warto w takim razie poznać wady i zalety obu możliwości.
Jak mieszkają Polacy?
Z badań przeprowadzanych przez liczne organizacje zajmujące się monitorowaniem rynku mieszkaniowego na świecie wynika, że większość Polaków decyduje się na zakup mieszkania. To dane przeciwne do tych z innych krajów Unii Europejskiej. Okazuje się bowiem, że blisko 60% Europejczyków wybiera zamieszkanie w domu, ale w wielu przypadkach za ten stan odpowiedzialna jest ogólna polityka danego kraju oraz warunki lokalowe w określonym regionie. Na liście narodowości zamieszkujących głównie domy znajdują się przede wszystkim Norwedzy, Chorwaci, Holendrzy, Irlandczycy oraz mieszkańcy krajów Brytyjskich.
Zalety własnego domu
W naszym kraju na zakup domu decyduje się nieco ponad połowa rodaków, przy czym z roku na rok wynik ten rośnie. Do niewątpliwych korzyści wynikających z zamieszkania we własnym domu należą stosunkowo niskie opłaty oraz ogólne poczucie niezależności. Wolność Tomku w swoim domku – mówią niektórzy i hasło to w dużej mierze oddaje rzeczywistość. Dom to także świetne rozwiązanie dla wielodzietnych rodzin, duża powierzchnia tworzy idealne warunki dla wszystkich domowników. Najmłodsi mogą bawić się w ogrodzie czy na tarasie, a dorośli mają ciszę i spokój od codziennego zgiełku. Kolejnym atutem zakupu lub budowy domu jest możliwość dopilnowania wszystkich detali, rozmieszczenia oraz aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Właściciel ma także dowolność w zakresie kształtowania całego otoczenia wokół nieruchomości.
Minusy mieszkania w domu
Każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabe strony. Do tych drugich w kontekście mieszkania w domu można zaliczyć konieczność samodzielnej opieki nad całym gospodarstwem domowym. Wszystkie usterki lub niedociągnięcia należy zazwyczaj naprawić samemu, podobnie wygląda kwestia sprzątania i dbania o cały teren. W blokach mieszkalnych zajmują się tym firmy sprzątające zatrudnione do tego zadania przez zarządcę obiektu. To właściciel domu odpowiada za stan dachu, podjazdu czy nawet chodnika przed posesją. Jego obowiązkiem jest ponadto zlecenie wielu przeglądów, dbanie o instalacje, pilnowanie wywozu śmieci. Jak widzimy za pozornymi ułatwieniami, idą więc liczne utrudnienia i o wiele większa odpowiedzialność.
Dobre strony własnego mieszkania
Do zalet większości miejskich blokowisk należy ich świetna lokalizacja. Wiele mieszkań znajduje się w centrach miast, a przynajmniej w pobliżu linii autobusowej. Dzięki temu właściciele nieruchomości mogą być spokojni, że w najbliższym otoczeniu znajduje się jakieś przedszkole, szkoła, żłobek, supermarket i wiele innych ważnych obiektów. Własne mieszkanie to także mniej obowiązków związanych choćby z okresowym przeglądem instalacji, rur, kominów itp. Właściciel nie musi martwić się także wykonaniem remontu dachu, malowaniem klatki schodowej, naprawą schodów.
Wszystkie te zadania realizowane są najczęściej w ramach funduszu remontowego, na który składają się wpłaty od wszystkich mieszkańców budynku. Własnościowe mieszkanie to o wiele lepszy niż w przypadku domu system ogrzewania (prawie zawsze miejski), a także mniejsza powierzchnia, dzięki czemu niweluje się niektóre koszty. Obiektem zarządza zazwyczaj administracja, do której zadań należy zlecanie napraw, a także zapewnianie obsługi sprzątającej wokół budynku oraz na klatce schodowej.
Wady mieszkania w bloku
Do niewątpliwych minusów blokowisk należy stosunkowo niewielka powierzchnia każdego z lokali, oczywiście oprócz ekskluzywnych apartamentów, na których zakup mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Budynek wielorodzinny to także mniejsza swoboda samodzielnego decydowania o wielu rzeczach, począwszy od podziału wspólnych środków na remonty. Właściciele mają zazwyczaj tylko jeden głos i każda uchwała wspólnoty musi zostać podjęta większością z nich. Wszystko to budzi spore emocje i niejednokrotnie prowadzi do konfliktów między sąsiadami. Własne mieszkanie to także większy rygor jeśli chodzi o hałas, głośne puszczanie muzyki. Sąsiedzi mogą nie życzyć sobie imprez lub częstych odwiedzin gości, a niestety w większości przypadków trzeba uszanować zdanie społeczności.
Co się opłaca?
Kluczowe pytanie odnosi się właściwie do tego, które z rozwiązań jest korzystniejsze finansowo? I w tym przypadku nie ma reguły. Wszystko zależy od dobrego porównania ofert, czasami znajomości oraz oczywiście szczęścia. Kluczowe znaczenie ma także powierzchnia nieruchomości, lokalizacja, miasto oraz sam wygląd obiektu. Równie dobrze można kupić 80 metrowy dom w stanie deweloperskim za 300 tys zł, jak i 150 metrowe mieszkanie na obrzeżach dużego miasta za 250 tys zł. Decyzja nie należy do najłatwiejszych, ale w pierwszej kolejności należy zastanowić się, na czym nam właściwie zależy i w rozsądny sposób sprofilować swoje oczekiwania.
Artykuł przygotowany przez ekspertów https://wujeksknerus.pl/