Co musisz wiedzieć o kredycie? Przekonaj się.
Spis Treści
Kredyt – najważniejsze informację
Wiele osób przeraża już sama myśl o kredycie hipotecznym, co oczywiście jest w pełni uzasadnione. Ubieganie się o kredyt związane jest z szeregiem formalności i, co istotne, jest zobowiązaniem na długie lata. Niestety, mimo obaw często jest to jedyne rozwiązanie.
Oferty kredytów
Bardzo często kredyt jest jedynym rozwiązaniem umożliwiającym zakup mieszkania, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej czy inwestycję, która z czasem może przynieść spore zyski. Na wzięcie kredytu decyduje się coraz więcej osób. Dziś skupimy się na kredycie hipotecznym.
Kredyt hipoteczny
Instytucje, zanim zatwierdzą wniosek, analizują cały szereg różnego typu kwestii. Bank musi upewnić się, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić kredyt, który otrzymał, a jednocześnie mieć pewność, że dana osoba, mimo comiesięcznej raty kredytu będzie miała środki, aby utrzymać siebie i swoją rodzinę. Na co w szczególności instytucje zwracają uwagę?
- Wiek – wiek kredytobiorcy ma duże znaczenie. Aby ubiegać się o kredyt kredytobiorca musi oczywiście być osobą pełnoletnią. Instytucje biorą pod uwagę jednak przede wszystkim to, ile lat będzie miał kredytobiorca w momencie spłacenia kredytu. Zazwyczaj banki zastrzegają, że kredytobiorca w chwili spłacenia ostatniej raty nie może mieć więcej niż 75-80 lat.
- Zarobki – to oczywiście niezmiernie ważna kwestia. Wysokość zarobków kredytobiorcy ma bardzo duży wpływ na decyzję instytucji. To, jak dużego kredytu możemy spodziewać się można w przybliżeniu obliczyć, mnożąc miesięczne zarobki przez 80.
- Obciążenia finansowe – oprócz wysokości zarobków pod uwagę brane są również inne zobowiązania kredytobiorcy – pożyczki, kredyty. Dla banku ważne jest również to, czy kredytobiorca regularnie spłacał poprzednie kredyty.
- Rodzaj umowy – Ważny jest również typ umowy, najlepiej, jeśli kredytobiorca ma podpisaną z pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony. Każda osoba niezależnie od rodzaju umowy może jednak ubiegać się o kredyt. Ważną rolę odgrywa również staż pracy kredytobiorcy.
- Liczba osób ma utrzymaniu – to czy kredytobiorca ma rodzinę i dzieci również ma wpływ na wysokość kredytu.
O czym jeszcze należy wiedzieć?
Istotny jest fakt, że osoba starająca się o kredyt musi mieć również wkład własny, którego minimalna wartość to 20%. Wkład własny, o ile zaakceptuje to bank, stanowić może również inna nieruchomość, zarówno mieszkanie, jak również działka. Co istotne, nieruchomość może należeć też do osób trzecich, na przykład do rodziców kredytobiorcy.
Na co warto zwrócić uwagę?
Wymagania i warunki banków różnią się od siebie. Warto więc dać sobie trochę czasu i dokładnie porównać oferty wielu instytucji. Koniecznie zwróćmy uwagę na wszelkie dodatkowe opłaty, wysokość RRSO, wysokość marży banku, czas kredytowania. A w razie jakichkolwiek wątpliwości dowiedzmy się wszystkiego i nie działajmy intuicyjnie.
Zakończenie
Jak widać lista czynników wpływających na ostateczną decyzje banku jest dość rozbudowana. W zależności od instytucji możemy liczyć na inne propozycje kredytu i będziemy musieli sprostać innym wymaganiom. Jeśli nie czujemy się pewnie i brakuje nam wiedzy z tego zakresu, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Znajdziemy wielu doradców, którzy wyjaśnią nam szereg formalności i pomogą uporać się z każdą kwestią.
Źródło: Kredyt Września http://eksperci-wrzesnia.pl/