Jakie są najlepsze filtry kabinowe?

Ogromna część kierowców ignoruje systematyczną wymianę filtra kabinowego, a jest to duży błąd.

Od stanu tego filtra zależy bowiem jakość powietrza, jakim oddychasz podczas podróży. Jeśli nie wierzysz nam na słowo, to poproś swojego mechanika, aby pokazał ci filtr kabinowy w twoim samochodzie.

Różnice pomiędzy zwykłym a węglowym filtrem powietrza

Filtr kabinowy, opisywany czasem jako filtr wnętrza, to jedna najbardziej zapomnianych części eksploatacyjnych. Zadaniem standardowego filtra powietrza jest wyłapywanie cząstek stałych i o ile filtr jest w dobrym stanie i jest wykonany z zachowaniem odpowiednich standardów, to z tym zadaniem radzi sobie dobrze. Cząstki stałe to jednak niejedyne zagrożenia czyhające na osoby podróżujące wewnątrz samochodów.

Poruszanie się po drogach wiąże się z koniecznością przebywania wokół całej masy innych samochodów, które niestety generują niebezpieczne dla życia i zdrowia zagrożenia. Zagrożenia te można podzielić na dwie kategorie, cząstki stałe i szkodliwe gazy. Wspomnieliśmy już, że standardowy filtr kabinowy radzi sobie nieźle z pierwszym typem zagrożenia. Jednak to jak jest zbudowany sprawia, że bez oporu przepuszcza szkodliwe gazy. Jest jednak sposób na wyeliminowanie tego zagrożenia. Jest nim zastosowanie w filtrze warstwy wewnętrznej zawierającej aktywny węgiel. Ten specyficzny rodzaj węgla łatwo wchodzi w reakcje ze szkodliwymi gazami, przez co zatrzymuje je wewnątrz filtra. Głównymi gazami, które usuwa z powietrza wpadającego do kabiny samochodu są: ozon, dwutlenek siarki i tlenek azotu.

Dodatkową zaletą filtra kabinowego z warstwą węgla aktywowanego jest fakt, że zatrzymuje on nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu podczas podróży nie będziesz wąchać nieprzyjemnych zapachów wydostających się z rur wydechowych innych samochodów, czy też z innych miejsc.

Podsumowując, po pierwsze ważne jest, aby systematycznie wymieniać filtr kabinowy, a po drugie, odpowiadając na pytanie postawione w tytule tego krótkiego artykułu, warto wybierać filtry wyposażone w warstwę z węgla aktywowanego. Ważne jest też, aby wybierać filtry od sprawdzonych producentów i kupować je w sprawdzonych sklepach.

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło