Jakie elementy składają się na małą architekturę w mieście?

Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w sposób, który sprawi, że mieszkańcy będą czuli się bezpiecznie jest niezwykle ważne. Ponadto istotne jest, aby przestrzeń publiczna była funkcjonalna i mogła być wykorzystywana przez każdego człowieka. Mała architektura miejska to przedmioty niewielkich gabarytów, które pełnią jednak bardzo istotną rolę w życiu codziennym. Z jakich elementów składa się mała architektura miejska i w co warto w tej kwestii zainwestować?

Jakie przedmioty są uznawane za małą architekturę miejską?

Mała architektura miejska to sformułowanie o bardzo obszernej i otwartej definicji. Składać się na nią mogą takie elementy zabudowy jak posągi, pomniki, niewielkie obiekty związane z kultem religijnym, jak na przykład kapliczki, a także wodotryski czy fontanny.

Najbardziej powszechnymi i najczęściej użytkowanymi są:

  • Ławki miejskie i parkowe
  • Stoły i stoliki
  • Stojaki na rowery
  • Huśtawki, drabinki, zjeżdżalnie dla dzieci
  • Kosze na śmieci
  • Słupy ogłoszeniowe i wszelkiego rodzaju tablice informacyjne
  • Słupki, barierki
  • Donice miejskie
  • Krzesła oraz leżaki

W co warto zainwestować?

Jako że przestrzeń publiczna miasta powinna być użytkowa, z pewnością elementem małej architektury, wartym szczególnej uwagi są ławki. Istotne są one w szczególności dla osób starszych, które niejednokrotnie nie są w stanie stać lub chodzić przez długi czas. Możliwość odpoczynku na ławce jest dla nich bardzo ważna. Ponadto w przestrzeni publicznej niezbędne są kosze na śmieci, pozwalające na dbałość o czystość miasta. Brak koszy może poskutkować dużym zanieczyszczeniem. Przydatne są także stojaki rowerowe oraz tablice informacyjne – te elementy mają wysoką wartość funkcjonalną.

Czy elementy małej architektury miejskiej muszą wyglądać ładnie?

Rzecz jasna mała architektura miejska nie musi wyglądać ładnie – jest to jednak zdecydowanie wskazane. Brzydota odrzuca i może sprawić, że mieszkańcy nie będą chętnie przebywali w mieście. Z kolei dbałość o estetykę nawet niewielkich elementów przestrzeni, takich jak ławki czy kosze na śmieci składa się na całościowy obraz. Wpływa to także na wizerunek miasta. Ładny wygląd może zachęcić potencjalnych mieszkańców do wyboru konkretnej miejscowości lub dzielnicy. Wpływa on także na samopoczucie i nastawienie – wygląd jest zatem w tym przypadku istotny.

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło