Jak zadbać o swoją turbosprężarkę?

Turbosprężarka to element, który montuje się w wielu samochodach. Dzięki temu rozwiązaniu silnik o niewielkiej pojemności jest w stanie wygenerować sporą moc. Wpływa to na osiągi auta, poprawiając tym samym jego prędkość i przyśpieszenie, przy jednoczesnej oszczędności paliwa. Właśnie dlatego kierowcy chętnie wybierają auta z turbodoładowaniem. Sprawdźmy zatem, jak prawidłowo korzystać z turbiny, aby wydłużyć okres jej eksploatacji?

Jak jeździć autem wyposażonym w turbosprężarkę?

Jazda samochodem z turbodoładowaniem wymaga od kierowcy przestrzegania kilku zasad, które pomogą w wydłużeniu żywotności turbosprężarki, chroniąc ją przed wieloma awariami. Po włączeniu silnika nie należy go od razu mocno obciążać. Dzięki temu układ smarowania będzie miał czas na przesłanie do turbiny optymalnej porcji oleju, odpowiedzialnego za jej chłodzenie. Olej ten musi być regularnie wymieniany, ponieważ zbierające się w nim zanieczyszczenia, np. opiłki metalu, mogą doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki.

Turbina jako jeden z kluczowych podzespołów auta musi być też poddawana okresowym przeglądom. Operację taką można wykonać w warsztacie Turboprof. Serwis zajmuje się również regeneracją turbosprężarek. Dzięki temu zabiegowi nawet mocno wyeksploatowana turbina może zostać odnowiona, a jej parametry techniczne i robocze przywrócone do perfekcyjnego stanu. Co ważne regeneracja jest kilka razy tańsza niż zakup nowej turbosprężarki.

Co najbardziej szkodzi turbosprężarce?

Jest kilka czynników, które mają negatywny wpływ na turbosprężarkę, a z czasem mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Impulsywne ruszanie zaraz po odpaleniu sinika na zimno, jest właśnie jednym z nich. Także natychmiastowe wyłączenie silnika po zakończonej jeździe, nie służy turbosprężarce. Specjaliści radzą, aby pozwolić turbinie wyhamować i gasić silnik dopiero po kilkudziesięciu sekundach od zatrzymania samochodu. Olej zgromadzony w rozgrzanej turbosprężarce gęstnieje, a to może obniżyć przepustowość kanałów olejowych.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nawet rygorystyczne przestrzeganie zasad związanych z prawidłowym użytkowaniem turbosprężarki, nie jest w stanie uchronić jej przed wyeksploatowaniem. Gdy to nastąpi, warto skorzystać z usług serwisu zajmującego się regeneracją turbosprężarek, który wykona kompleksową diagnozę, a następnie przeprowadzi jej naprawę, wymieniając zużyte podzespoły na nowe. Najczęściej wymianie podlegają elementy zapewniające właściwą szczelność turbosprężarki. Poza tym wymienia się jeszcze łożyska w wirniku, a także pierścienie oporowe. Z kolei sam rdzeń urządzenia poddaje się wyważeniu.

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło