Jak inwestują Polacy

Wydaje się, że pewien przełom w stosunku Polaków do inwestowania swoich nadwyżek finansowych nastąpił dopiero w drugiej połowie 2021 roku, kiedy to postępująca inflacja uświadomiła im, że coś jest nie tak. Artykuły drożeją i to znacznie – na przykład budowlane i spożywcze. Toteż wręcz nielogiczne wydaje się pozostawianie sporych kwot na lokatach bankowych, zważywszy nie tylko na inflację, ale również na niskie oprocentowanie. Dlatego, jeśli idzie o likwidację lokat bankowych nastąpił wyraźny zryw.

Co mówią liczby?

Należy na początku podkreślić, że inwestują przede wszystkim te osoby, które posiadają wolne środki, a w naszym kraju takich jest tylko nieco ponad 50 proc. Natomiast tych, którzy nigdy nie inwestowali jest około 60 proc. To między innymi wynika z tego, że spora część posiadaczy nadwyżki finansowej wydaje ją na doraźne przyjemności, na przykład na podróże lub zakup sprzętu. Do połowy 2021 roku około 6 proc. Polaków inwestowało w obligacje. Nadal część inwestuje w obligacje, choć zainteresowanie tym raczej spada. Najchętniej inwestujemy w nieruchomości (24 procent), potem w akcje (16 proc.).

Wzrosło zainteresowanie złotem, choć ten trend jest bardziej znaczący w USA i części krajów Europy Zachodniej. W złoto inwestuje około 4 proc. Polaków. Specjaliści zalecają nie tyle inwestowanie w złote kosztowności co w złoto certyfikowane – w sztabkach i blaszkach.

Niewielki procent bogatszych Polaków inwestuje w dzieła sztuki. Bardzo rzadko w przedsięwzięcia kulturalne. Nowym rodzajem inwestycji są kryptowaluty. I zainteresowanie kryptowalutami znacznie wzrosło, mimo wcześniejszego upadku polskiej giełdy bitcoin – bitmarket.

Jeśli nieruchomości to jakie?

Statystyki mówią, że Polacy nadal bardzo chętnie inwestują w mieszkania pod wynajem i to nie tylko we własnym kraju. Zakupują mieszkania również w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Hiszpanii i Niemczech. Ten trend się utrzymuje nawet wobec wyraźnego wzrostu cen mieszkań w 2021 roku. Kłopoty z zakupem działek pod budowę mają niektórzy deweloperzy, gdyż część banków otrzymanie kredytu warunkuje posiadaniem pięćdziesięcioprocentowego zabezpieczenia.

Wyraźnie wrosło inwestowanie w ziemię, gdyż ceny użytków rolnych (nawet IV klasy) od 2016 roku wzrosły kilkakrotnie. Ziemia należy do najmniej ryzykownych inwestycji.

Wydaje się, że główne trendy w inwestowaniu w najbliższych latach się nie zmienią. Nadal prym będą wiodły nieruchomości. Prawdopodobnie więcej będziemy kupowali złota. Mniej będziemy kupować obligacji.

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło