Czym są wczasy pod gruszą i jak dostać pieniądze?

 Osoby zatrudnione w prywatnym przedsiębiorstwie lub instytucji z sektora publicznego, w których funkcjonuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, mogą skorzystać z dopłaty do letniego wypoczynku, zwanej wczasami pod gruszą. Świadczenie to przysługuje nie tylko samym pracownikom, ale także członkom ich rodziny, w tym dzieciom oraz małżonkowi. Jak można sięgnąć po dodatkowy zastrzyk gotówki na wakacyjny wyjazd?

Czym są wczasy pod gruszą i jak dostać pieniądze?

Słońce, plaża i polskie morze – któż z nas nie marzy już o wakacyjnej podróży? Problemem większości naszych rodaków jest jednak bariera finansowa. Coraz wyższe koszty codziennego życia sprawiają, że dziś trudniej niż jeszcze kilka lat temu zaoszczędzić trochę grosza na rodzinny wypad do turystycznego miasteczka.

Relikt przeszłości?

Środki finansowe otrzymane w ramach zakładowej puli socjalnej mają zaspokoić podstawowe potrzeby pracownika oraz jego bliskich. Wielu z nas wczasy pod gruszą kojarzą się z okresem PRL. I jest w tym sto procent racji. Kilka dekad temu finansowanie urlopu z pieniędzy zakładowych było na porządku dziennym. Mylą się jednak ci, którzy uważają, że instrument ten stracił na popularności. Okazuje się bowiem, że współcześnie ten rodzaj wsparcia finansowego nadal ma się dobrze w wielu przedsiębiorstwach, a w szczególności w tych, które mogą pochwalić się szeroką strukturą zatrudnienia i sporą liczbą stanowisk.

Kto zapewnia środki?

Wczasy pod gruszą, czyli najprościej pisząc, dofinansowanie przeznaczone na wakacyjny wypoczynek, są pokrywane z funduszu świadczeń socjalnych. Pula ta jest tworzona przez przedsiębiorców, którzy zatrudniają na dzień 1 stycznia danego roku przynajmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty, a także wszystkich pracodawców działających w jednostkach budżetowych oraz samorządowych. W pozostałych przypadkach utworzenie Funduszu jest w pełni fakultatywne, ale praktyka pokazuje, że nawet niewielkie firmy budują socjalną kasę dla swoich pracowników.

Szerokie grono beneficjentów

Środki z ZFŚS mogą zostać przeznaczone m.in. na zapomogi, paczki czy bony żywnościowe dla osób znajdujących się w trudnym położeniu materialnym, a także właśnie na dopłatę do wypoczynku letniego i zimowego pracownika oraz jego dzieci, żony czy męża. W szczególnych okolicznościach na świadczenie mogą liczyć również byli pracownicy – emeryci, renciści, jak i ich rodziny oraz inne osoby, które na mocy decyzji zatrudniającego mają prawo pobierać dofinansowanie.

Wakacje z rodziną

Pod pojęciem “wczasy pod gruszą” kryje się wyjazd krajowy lub zagraniczny, który pracownik zorganizował we własnym zakresie. Prawo do skorzystania ze środków przeznaczonych na wakacyjną podróż reguluje zawsze regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dokument ten określa ponadto wytyczne dotyczące częstotliwości wypłacania świadczenia. Co do zasady, dopłata do wypoczynku może trafić w ręce pracownika maksymalnie dwa razy w roku. Niektóre instytucje lub firmy przewidują bowiem wsparcie finansowe na okres wakacji, ale i ferii zimowych.

Warunki uzyskania środków

Podstawowym kryterium udzielenia dofinansowania jest sytuacja życiowa, majątkowa oraz rodzinna konkretnego pracownika. Warto podkreślić, że wczasy pod gruszą nie są w żadnym wypadku składnikiem wynagrodzenia, dlatego pracownik nie ma możliwości roszczenia sobie prawa do tych środków. Wysokość wszelkich świadczeń wypłacanych w ramach ZFŚS jest w dużej mierze zależna od dochodu przypadającego na jednego członka rodziny pracownika. Ważnym krokiem, jaki należy zrobić, aby otrzymać pieniądze, jest złożenie na ręce pracodawcy odpowiedniego wniosku. Niektórzy zatrudniający umieszczają w regulaminie zapis o konieczności równorzędnego wystąpienia o urlop wypoczynkowy w wymiarze 7, 10 lub 14 dni kalendarzowych. Wiele zakładów nie stosuje jednak tej metody i przyznaje wczasy pod gruszą także pracownikom, którzy nie wykorzystali dni wolnych.

Wczasy wczasom nierówne

Dofinansowanie do wypoczynku letniego pracownika ma charakter uznaniowy i nie można w tej sytuacji mówić o równym wymiarze świadczenia dla każdego. Kwota tak naprawdę jest dostosowana do indywidualnego przypadku i pracownik nie ma możliwości wnioskować o konkretną wysokość dopłaty. Warto jednak dodać, że wprost proporcjonalnie do wzrostu zarobku, maleje wielkość sumy środków.

Pieniądze za nicnierobienie?

Ciekawy aspektem jest to, że przepisy nie nakładają na pracownika, który otrzymał dofinansowanie na letni wypoczynek, obowiązku… zorganizowania wakacyjnej wyprawy. Wczasy pod gruszą bardzo często są więc nazywane zwykłym dodatkiem finansowym do już otrzymanego urlopu. Pracodawca w żaden sposób nie sprawdza, na co osoba zatrudniona przeznaczyła środki i czy to jakikolwiek związek z wakacjami. Równie dobrze może więc spędzić ten czas na kanapie przed telewizorem.

O jakich kwotach mowa?

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie, podając konkretne liczby. Kryteria, które bierze się pod uwagę wyliczając kwotę dofinansowania, określa zazwyczaj regulamin Zakładowego Funduszu Świadczenia Socjalnego. Pracodawca ma jednak obowiązek wypłacić środki jeszcze przez rozpoczęciem urlopu, z reguły wpłacając je na podane we wniosku konto bankowe pracownika. Istotne jest ponadto to, że niektóre zakłady pracy posiadają na tyle środków, aby przekazać pracownikowi nie tylko pieniądze na wypoczynek, ale także sfinansować jego dzieciom dodatkowe wyjazdy letnie lub zimowe.

Artykuł opracowany przez specjalistów www.polecampozyczke.pl

 

0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło