Co trzeba zrobić, aby zostać agentem ubezpieczeniowym?
W Polsce niekiedy zawód agenta ubezpieczeniowego kojarzy się z nękającym akwizytorem, pukającym od drzwi do drzwi, ale prawda o tym zawodzie, wygląda zupełnie inaczej.
Agent ubezpieczeniowy – nowa praca = nowe możliwości
Na początku powiedzmy sobie szczerze, praca agenta ubezpieczeniowego nie jest dla wszystkich, ze względu na nieograniczony czas pracy, zarobisz tyle ile sam energii i starań włożysz we własne działania. Ten zawód pozwala na dużą niezależność, to Ty decydujesz ile i kiedy pracujesz, co może okazać się dla niektórych zgubne. Dlatego agent ubezpieczeniowy powinien wykazywać się dużą determinacją i przedsiębiorczością, gdyż od tego zależą jego przyszłe zarobki. Agenci wytrwale dążący do celu, którzy nie zostaną zwiedzeni początkowym entuzjazmem i przetrwają ten najtrudniejszy, początków okres, zbudują własną pozycję i zaczną zarabiać duże pieniądze.
Jak się przygotować do pracy agenta ubezpieczeniowego?
Początkujący agent ubezpieczeniowy powinien wiedzieć, że to właśnie początek jest najtrudniejszy, gdyż stoi przed wyborem modelu, w jakim rozpocznie prace. Wielu agentów zastanawia się, czy przystąpić do programu franczyzowego, czy może założyć własną agencję ubezpieczeniową. W zależności od wybranego modelu, dla agenta liczą się umiejętności interpersonalne oraz techniki sprzedażowe. Jeżeli zgłosi się klient, który szuka ubezpieczenia współpraca z agentem, może być dla niego szybką drogą do zakupienia produktu, ale co jeżeli to agent musi pozyskiwać klientów. Niestety nie jest to takie proste, jak mogłoby się początkowo wydawać, dlatego istotne jest, aby agent ubezpieczeniowy zainwestował czas i chęci w rozwój umiejętności sprzedażowych oraz oratoryjnych. Dobry agent to przede wszystkim taki, który jest wytrawnym mówcą, umiejącym przedstawić zalety danego produktu, tak aby zainteresować klienta i sfinalizować zakup.
Zarobki agentów ubezpieczeniowych
Początki, jak w każdej pracy na własne konto, mogą być trudne. Agenci ubezpieczeniowi na początku prowadzenia działalności zarabiają tyle, ile sami wypracują. Nie mogą liczyć na stałą pensję, ich dochód stanowi prowizja ze sprzedaży. Gdy agencji już się zaaklimatyzują i wdrożą, co często wiąże się z przełamaniem oporów, zniknięciem stresu i pojawieniem się wyższych dochodów. Staż pracy i nabyte doświadczenie przekładają się na pewność siebie, agent staje się bardziej przekonujący. Gdy już zdobędzie umiejętności i bazę danych swoich klientów, jego czas pracy skróci się, a zarobki wzrastają. Jednak taki stan rzeczy wymaga wzmożonych nakładów pracy i odpowiednich umiejętności sprzedażowych.
Artykuł powstał w oparciu o materiały merytoryczne ze strony: dus.net.pl