Co lubisz, gdy jesteś zły?

Co lubisz, gdy jesteś zły – Złość mamy w genach. Nie po dziadku, nie po babci, ale po naszych przodkach, którzy żyli dawno, dawno temu. Złość i strach były gwarancją przetrwania. Bez złości człowiek nie mógł się bronić ani manifestować wyraźnie swojego stanowiska. W obliczu ciągłego zagrożenia, w świecie, w którym nie było granic państwowych, wszystko, co człowiek zdobył było potencjalnym łupem dla drugiego.

Co lubisz, gdy jesteś zły

W takich warunkach złość musiała być manifestowana.

A jak sytuacja ma się dzisiaj?
Dzisiaj już mamy granice, zamki w drzwiach, armie, które bronią suwerenności państw, ale złość – która jest emocją całkiem naturalną – pozostała. Ujawnia się w codziennych sytuacjach: w korkach, w których stoimy, podczas czekania na autobus, który nie przyjeżdża czy jak pęknie nam sznurówka. Czy to coś złego? Nie. Kwestia jak sobie z nią poradzimy.

Czy będziemy ją manifestować czy wykażemy trochę rozsądku i wyrzucimy ją z siebie w rozsądny sposób. Złość manifestowana otwarcie i gwałtownie podwyższa ciśnienie tętnicze, co przy słabym sercu może prowadzić do zawału, ponadto zwiększa się szybkość bicia serca, które podczas naszego życia ma do wybicia konkretną ilość uderzeń i to przyśpieszenie powoduje, że będziemy najzwyczajniej w świecie żyli krócej.

Natomiast złość, która znajduje ujście bez gwałtownych reakcji np. po przez kilka głębokich wdechów nie będzie powodowała skutków takich, jak przedstawiliśmy powyżej. Wynika z tego, że złościć się jest rzeczą ludzką, ale złość, którą potrafimy rozładować w łagodny sposób – a najlepiej w sposób konstruktywny – może się okazać złością praktyczną. Może warto wtedy sobie pobiegać albo wykonać czynność wymagającą większego wysiłku fizycznego.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edyta
Edyta
6 lat temu

Najlepszy na stres jest spacer. Na stanie w korku zwłaszcza bo wszyscy stoja , a ja sie przemieszczam i dotleniam.

ulajot
ulajot
6 lat temu

Gdy jestem zła, to szukam ujścia dla złości. Odkurzam dywan, myję podłogę lub piekę ciasto dla gości. Gdy w aktywności stres wyładuję, od razu lepiej się czuję, bo dom czyściutki, ciasto pachnące, a złość szybko wyparuje.

Sławek
Sławek
6 lat temu

Na stres najlepszy spacer po lesie.

Serwis www.konkursynagrody.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl
Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło