10 praktycznych porad dotyczących wynajmu mieszkania – to warto wiedzieć w 2023 roku

10 praktycznych  porad dotyczących wynajmu mieszkania – to warto wiedzieć w 2023 roku

Po długim dniu przeprowadzki jedyną rzeczą, którą chcesz zrobić jest dotarcie do swojego mieszkania i rozpakowanie się. Ale to właśnie w tym czasie musisz usiąść w biurze leasingowym i dokładnie przejrzeć swoją umowę z właścicielem. Jeśli spieszysz się możesz przeoczyć ważne informacje, które później mogą cię dużo kosztować.

Jeśli nie jesteś pewien, jakie powinny być twoje pierwsze kroki po wprowadzeniu się, sprawdź naszych 10 wskazówek.

  • Przejdź się po mieszkaniu. Zanim podpiszesz umowę najmu lub zaczniesz przenosić swoje przedmioty, dokładnie rozejrzyj się po swoim nowym mieszkaniu. Zobacz czy nie ma w nim żadnych szkód pozostawionych przez poprzedniego lokatora. Nie chcesz chyba stracić swojego depozytu z powodu szkód, za które nie jesteś odpowiedzialny.
  • Kup ubezpieczenie dla najemców. Polisa ubezpieczeniowa Twojego właściciela nie pokryje Twoich strat spowodowanych kradzieżą lub uszkodzeniem. Ubezpieczenie obejmuje również sytuację gdzie , zostaniesz pozwany przez kogoś, kto twierdzi, że został poszkodowany w twoim wynajmie z powodu twojej nieostrożności. Kwoty ubezpieczenia są różne warto się nad tym zastanowić.

Wynajmujesz mieszkanie za granicą sprawdź Next-Immo

  • Przejrzyj umowę najmu. Dokładnie sprawdź wszystkie warunki najmu przed podpisaniem umowy. Twoja dzierżawa lub umowa najmu może zawierać przepis, który będzie dla Ciebie nie do przyjęcia – na przykład ograniczenia dotyczące gości, zwierząt domowych, zmian w projekcie lub prowadzenia działalności gospodarczej w domu.
  • Chroń swoje bezpieczeństwo. Dowiedz się, czy Twój budynek i okolica są bezpieczne i czego możesz oczekiwać od wynajmującego. Uzyskaj kopie wszelkich praw lokalnych, które wymagają stosowania urządzeń zabezpieczających, takich jak zasuwki i zamki okienne. Sprawdź podatność nieruchomości na włamanie przez przestępcę i dowiedz się, czy na terenie nieruchomości lub w jej pobliżu miały już miejsce incydenty przestępcze. Jeżeli przestępstwo jest wysoce prawdopodobne, Twój wynajmujący może być zobowiązany do podjęcia pewnych kroków, żeby Cię chronić.
  • Załatw wszystko na piśmie. Aby uniknąć sporów lub nieporozumień z wynajmującym, załatwiaj wszystko na piśmie. Zachowaj kopie wszelkiej korespondencji i po zawarciu umowy ustnej napisz list, w którym przedstawisz swoje ustalenia. Na przykład, jeśli poprosisz wynajmującego o dokonanie napraw, to przedstaw swoją prośbę na piśmie i zachowaj kopię dla siebie. Jeśli wynajmujący zgodzi się ustnie, wyślij list aby to potwierdzić.

Wynajmujesz mieszkanie za granicą sprawdź Next-Immo

  • Chroń swoje prawa do prywatności. Obok sporów o czynsz lub kaucję, jedno z najbardziej powszechnych i pełnych emocji nieporozumień powstaje w związku z napięciem pomiędzy prawem właściciela do wejścia do wynajmowanego lokalu a prawem najemcy do pozostania w spokoju. Jeżeli rozumiesz swoje prawa do prywatności – na przykład, ilość zawiadomień, jakie musi dostarczyć Twój wynajmujący przed wejściem – łatwiej będzie Ci je chronić.
  • Żądaj napraw. Masz wszelkie prawo do mieszkania w wynajmowanym lokalu. Ogromna większość wynajmujących ma obowiązek zaoferować swoim najemcom lokal nadający się do zamieszkania, w tym odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi; ogrzewanie, wodę i elektryczność oraz czysty, sanitarny i strukturalnie bezpieczny lokal. Jeżeli wynajmowany przez Ciebie lokal nie jest utrzymywany w dobrym stanie, masz kilka opcji, począwszy od wstrzymania części czynszu, poprzez zapłacenie za naprawy i odliczenie kosztów od czynszu, poprzez wezwanie inspektora budowlanego – który może nakazać właścicielowi dokonanie napraw – aż do wyprowadzenia się bez odpowiedzialności za przyszły czynsz.

Wynajmujesz mieszkanie za granicą sprawdź Next-Immo

  • Rozmawiaj ze swoim wynajmującym. Utrzymuj otwartą komunikację ze swoim wynajmującym. Jeśli jest jakiś problem – na przykład, jeśli wynajmujący ociąga się z dokonaniem napraw – porozmawiaj o tym, żeby zobaczyć, czy sprawę można rozwiązać bez nieprzyjemnej bitwy prawnej.
  • Chroń swój depozyt zabezpieczający. Aby chronić siebie i uniknąć nieporozumień, upewnij się, że Twoja umowa najmu lub dzierżawy jest jasna w kwestii wykorzystania i zwrotu depozytów zabezpieczających, w tym dopuszczalnych potrąceń. Kiedy się wprowadzasz, zrób obchód z wynajmującym, aby odnotować istniejące uszkodzenia lokalu na oświadczeniu o wprowadzeniu się lub liście kontrolnej.
  • Właściwe postępowanie w przypadku eksmisji. Jeżeli zdarzy się, że zostaniesz eksmitowany z jakiegokolwiek powodu, powinieneś wiedzieć, kiedy walczyć z zawiadomieniem o eksmisji i kiedy się przeprowadzić. Jeśli uważasz, że wynajmujący jest wyraźnie w błędzie (na przykład, nie otrzymałeś odpowiedniego powiadomienia, lokal nie nadaje się do zamieszkania), możesz chcieć walczyć z eksmisją. Ale jeśli nie masz po swojej stronie prawa i możliwych do udowodnienia faktów, walka z nakazem eksmisji może być krótkowzroczna. Jeśli przegrasz sprawę o eksmisję, możesz skończyć z setkami (a nawet tysiącami) złotych długu, co zaszkodzi twojej ocenie kredytowej i zdolności do łatwego wynajmu od przyszłych właścicieli.
0 0 votes
Daj ocenę

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

Serwis www.konkursynagrody.pl

Testowy podgląd tekstu reklamy www.konkursynagrody.pl.

konkursynagrody.pl

nagroda gwarantowana
Logo
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło